Dlaczego kot miauczy w nocy?
Brak poczucia bezpieczeństwa podczas procesu adaptacji
Jeśli Twój kociak lub dorosły kot został adoptowany i mieszka z Tobą od niedawna, musi się jeszcze przystosować do nowego otoczenia i rodziny ludzkiej, a to nie nastąpi z dnia na dzień.
Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami i zazwyczaj nie tolerują nagłych zmian w swoich zwyczajach, dlatego przeprowadzka do nowego domu może być dla nich bardzo stresująca, zwłaszcza jeśli są to kocięta, które zostały oddzielone od matki i rodzeństwa. W ciągu dnia kot może wydawać się bardziej zrelaksowany, ponieważ w domu jest więcej zajęć, a on sam jest zajęty zabawą lub przytulaniem przez swoich opiekunów, ale w nocy, kiedy wszyscy śpią, może czuć się samotny, niepewny lub zdezorientowany, co prowadzi do miauczenia w poszukiwaniu uwagi i towarzystwa. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zostawiasz zwierzę w nocy w osobnym pomieszczeniu, uniemożliwiając mu kontakt z Tobą lub innymi opiekunami.
Głód lub pragnienie
Częstotliwość karmienia u kotów nie jest taka sama jak u innych zwierząt, np. psów. Koty zazwyczaj wolą jeść niewielkie ilości pokarmu w ciągu dnia i nocy, niż zjadać całą porcję podczas jednego lub dwóch karmień dziennie. Oznacza to, że o każdej porze nocy Twój kot może odczuwać potrzebę jedzenia, a jeśli jego miska jest pusta, prawdopodobnie da Ci o tym znać serią natarczywych miauknięć. Ale uwaga, ten styl karmienia nie oznacza, że powinieneś dawać kotu tyle jedzenia, o ile tylko poprosi, ponieważ jeśli Twój futrzany przyjaciel jest łakomczuchem, może nabawić się nadwagi. Należy przyzwyczaić go do jedzenia określonej ilości pokarmu, dostosowanej do jego wieku i kondycji fizycznej.
Dyskomfort fizyczny
Jeśli powyższe przyczyny nie są odpowiedzią na problem, a Twój kot miauczy w nocy i nie daje Ci spać, możliwe, że jest chory lub cierpi z powodu jakiegoś bólu. Zazwyczaj w takich przypadkach zwierzę nadal miauczy w ciągu dnia, ale jeśli zachowanie to pojawia się nagle, należy wykluczyć wszelkie patologie. Obserwuj swoje zwierzę pod kątem oznak bólu, a jeśli podejrzewasz u niego jakiekolwiek dolegliwości, zgłoś się do lekarza weterynarii na kontrolę.
Z drugiej strony, istnieje możliwość, że kot może miauczeć, ponieważ w nocy jest zimno. Jest to bardziej prawdopodobne u kociąt, u ras o małej ilości sierści, takich jak sfinks, w miesiącach zimowych lub jeśli zwierzę śpi w otwartych pomieszczeniach albo nie ma koca lub jamy, w której mógłby się schronić.
Nuda lub brak stymulacji
Bardzo częstym powodem, dla którego kot dużo miauczy w nocy i jest niespokojny, zwłaszcza u młodych kotów, jest nuda. Szczyt aktywności kotów przypada na godziny zmierzchu i świtu. To, w połączeniu z faktem, że są to bardzo energiczne koty i łowcy, którzy uwielbiają się bawić, sprawia, że bardzo często chcą nawiązać kontakt ze swoimi opiekunami w nocy, po tym jak spędzą większą część dnia śpiąc.