Na czym polega dominacja u kotów?

Na czym polega dominacja u kotów?

Czasami, kiedy dwa lub więcej kotów żyje razem w tym samym gospodarstwie domowym, dochodzi między nimi do konfliktów lub walk. W takiej sytuacji wielu opiekunów przypisuje bardziej agresywne zachowanie jednego z kotów dominacji i zastanawia się, w jaki sposób skorygować to zachowanie. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków pojęcie dominacji jest używane w niewłaściwy sposób i istnieje tendencja do uznawania za „dominujące” zachowań, które w rzeczywistości mają niewiele lub nic wspólnego z hierarchią społeczną.

Na czym polega dominacja kota?

W latach 70. XX wieku amerykański biolog David Mech po raz pierwszy omówił teorię dominacji, badając zachowania społeczne grupy wilków w niewoli. Od tego czasu termin ten był niezliczoną ilość razy używany do wyjaśniania relacji między zwierzętami i został przeniesiony na wiele gatunków, w tym na kota domowego.

Dziś, dzięki postępowi naukowemu w dziedzinie etologii, wiemy, że wiele założeń tej teorii dominacji nie odpowiada faktycznemu zachowaniu zwierząt społecznych, a sam Mech przyznał, że pod wieloma względami był w błędzie. Jednak większość ludzi nadal błędnie rozumie i nadużywa pojęcia dominacji, utożsamiając ją z zachowaniem agresywnym i traktując jako stałą i niezmienną cechę osobowości, podczas gdy tak nie jest. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób przejawia się dominacja u kotów

Hierarchia społeczna u kota domowego

Jak wszyscy wiemy, koty domowe są zwierzętami bardziej niezależnymi i terytorialnymi niż psy, ale nie umniejsza to faktu, że są to istoty społeczne, doskonale przystosowane do życia w grupach i cieszące się towarzystwem innych kotów w swoim otoczeniu. W tym sensie tak zwana „hierarchia dominacji” odnosi się do organizacji, która powstaje między osobnikami tego samego gatunku żyjącymi razem w stabilnej grupie społecznej, w celu uniknięcia konfliktów, na przykład o dostęp do ograniczonych i cennych zasobów.

Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu, rola kota dominującego nie jest stała i może się zmieniać w zależności od sytuacji. Innymi słowy, kot nie rodzi się dominujący ani nie jest z natury dominujący, może przyjąć taką rolę w swoim środowisku, ale może przesunąć się na niższą pozycję w hierarchii, jeśli nastąpi zmiana, na przykład zniknięcie, lub pojawienie się nowego członka grupy albo zmiana stanu hormonalnego, lub zdrowotnego jednego z nich.

Czy powinienem karać kota, jeśli zachowuje się w sposób dominujący?

Zachowań kota dominującego nie należy karać, po pierwsze dlatego, że są one częścią normalnej komunikacji tego gatunku, a po drugie dlatego, że besztanie lub zastraszanie kota może wywołać frustrację i stres, a to z kolei pogorszy jego zachowanie.

Jeśli chcemy zmniejszyć częstotliwość, z jaką nasze koty grożą sobie nawzajem lub walczą, najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest zmodyfikowanie środowiska, w którym żyją, i dostosowanie go w jak największym stopniu do ich potrzeb, tak aby żadne ze zwierząt nie musiało wchodzić w konflikt z innymi w celu uzyskania dostępu do zasobów lub przestrzeni.

1 thoughts on “Na czym polega dominacja u kotów?

  1. Koty mają swoje terytorium, którego będą za wszelką cenę bronić.

Comments are closed.