Czy koty mogą jeść soczewice?

Czy koty mogą jeść soczewice?

Co się stanie, jeśli koty zjedzą soczewicę? Czy jest to szkodliwe? Nasze małe kotki są mięsożercami, a soczewica jest przeciwieństwem, owocem warzywa z grupy strączkowych, więc pomimo licznych korzyści odżywczych, nasze koty nie potrzebują tego pokarmu, aby uzyskać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze i nie jest konieczne, a nawet wskazane, aby dodać ją do kociej diety.

Czy soczewica jest dobra dla kotów?

Koty zaliczane są do ścisłych mięsożerców, które do uzyskania wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów potrzebują w diecie białek zawartych w tkankach zwierzęcych, nie pozyskując ich z innych źródeł, takich jak węglowodany czy białka soczewicy, pomimo ich wysokiej wartości biologicznej.

Z tego powodu, jeśli chcesz, aby Twój kot rósł i pozostawał silny, zdrowy i odżywiony, musisz podawać mu dobrą, pełnowartościową karmę mokrą przeznaczoną dla kotów, aby mógł otrzymywać wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Ponadto, koty zazwyczaj nie są zainteresowane pokarmami, które nie są produkowane z mięsa i tłuszczu zwierzęcego, takimi jak soczewica. Koty mogą zatem jeść soczewicę, ale nie jest ona niezbędnym składnikiem ich diety.

Zalety soczewicy dla kotów

Soczewica to bardzo pożywny i popularny produkt spożywczy w diecie śródziemnomorskiej. Najważniejszym składnikiem jest białko i węglowodany w postaci skrobi, zwłaszcza skrobia. Zawartość białka jest tak wysoka, ponieważ w korzeniach znajdują się guzki zawierające bakterie z rodzaju Rhizobium, które przekształcają azot atmosferyczny w azot organiczny, który może zostać wykorzystany.

Mimo to zawarte w nim białka są ubogie w metioninę, która jest aminokwasem egzogennym, ale w połączeniu ze zbożami, takimi jak kukurydza czy owies, można zaspokoić zapotrzebowanie na ten aminokwas tak, jakby było to białko mięsne. Nie jest to jednak równoważne dla naszych kotów, które potrzebują pewnych ilości innych niezbędnych aminokwasów obecnych w mięsie, takich jak arginina i tauryna, a także zwierzęcej tkanki tłuszczowej jako źródła kwasu arachidonowego.

Jak podawać kotu soczewicę?

Koty mogą jeść soczewicę, w niewielkich ilościach i niezbyt często, o ile ją lubią i nie powoduje ona u nich żadnych problemów. Podając soczewicę po raz pierwszy, należy pamiętać, że aby ułatwić jej spożycie, musi być ona dobrze ugotowana, a nie twarda czy surowa.

Nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca, ponieważ mogą ją odrzucić. Najlepiej, aby była letnia lub podana w temperaturze pokojowej, jeśli jest lato. Za każdym razem, gdy zamierzasz podać kotu nowy pokarm, powinieneś zawsze być przy nim i obserwować go, ponieważ, choć zdarza się to rzadko, może wystąpić reakcja alergiczna z wymiotami lub trudnościami w oddychaniu.

1 thoughts on “Czy koty mogą jeść soczewice?

  1. Ja się martwię, że soczewica jest ciężka do strawienia, więc nie chcę obciążać mojego kotka.

Comments are closed.