Jak dbać o kocie futro?

Jak dbać o kocie futro?

Czy wiesz, że koty mają wrażliwe, delikatne futro, które łatwo wchłania wilgoć? Ich sierść musi być gęsta i wygodna, aby zapewnić im ciepło i suchość. Koty mają również specjalne włosy tzw. włosy obronne, które pomagają im chronić skórę przed drapieżnikami. Włosy te wydłużają się zimą i są stopniowo usuwane przy cieplejszej pogodzie. Jak więc możesz dbać o futro swojego kota i utrzymać jego wspaniały wygląd? Oto kilka wskazówek.

Kąpiel kota

Wiele kotów domowych nie radzi sobie z domowymi środkami czyszczącymi. Nie lubią być również kąpane. Jednak codziennie myją futerko kilka razy. Czasem jednak zdarza się, że kot musi być wykapany, wtedy najlepiej użyć samej wody lub wody z szamponem dla zwierząt. Do wycierania go używaj miękkiego, niestrzępiącego się ręcznika. Nadmierne suszenie powoduje, że sierść staje się lepka i matowa, dlatego nie należy z tym przesadzać.

Używaj chłodnego, nawilżającego powietrza

Wilgotność powietrza jest ściśle związana ze zdrowiem kota i stanem jego sierści. Idealny poziom wilgotności to 40-60%. Suche powietrze jest szkodliwe dla skóry Twojego kota. Może powodować suchość, łuszczenie się skóry oraz matowe, pozbawione blasku futro.

Nie używaj zbyt dużo odżywki

Koty mają również specjalne, odporne włosy, które wymagają specjalnych odżywek. Odżywki powinny być stosowane tylko dwa razy w miesiącu, w zależności od wagi kota. Nadmierne odżywianie może prowadzić do matowienia, przetłuszczania się sierści i zatykania mieszków włosowych.

Uspokój się z czesaniem

Sierść kotów jest gęsta i ciężka. Z tego powodu czesanie kota jest trudne. Staraj się używać szczotki o miękkich, zaokrąglonych brzegach lub szczotki syntetycznej. Dzięki temu wrażliwa skóra i sierść kota będą gładkie i miękkie.

Odpowiednia dieta

Aby utrzymać sierść i zachować jej zdrowy wygląd, potrzebują zrównoważonej diety, zawierającej wysokiej jakości białko, warzywa i zdrowe tłuszcze. Warto kotu podawać karmę odpowiednią do jego wieku, aby mieć pewność, że dostaje w pożywieniu potrzebne w danym momencie składniki.