Dlaczego mój kot poluje na muchy?

Dlaczego mój kot poluje na muchy?

Jeśli masz w domu jednego lub więcej kotów, prawdopodobnie byłeś świadkiem sceny, w której kot stoi przed oknem a następnie rzuca się raz po raz do przodu, próbując złapać muchę, która wędruje po szybie. Jeśli polowanie się powiedzie, kot prawdopodobnie nie tylko zabije muchę, ale połknie ją w całości.

Dlaczego koty polują na muchy i je jedzą?

Koty są zwierzętami drapieżnymi, których naturalnym instynktem jest polowanie na pożywienie. Ich przodkowie żywili się zdobyczami, takimi jak gryzonie, a w mniejszym stopniu ptaki, gady, a nawet owady. Nie powinno więc dziwić, że nasze domowe koty, nawet dobrze odżywione, zachowują instynkt łowieccy, ścigają i łapią muchy oraz wszelkie inne owady, które dostaną się do domu, podobnie jak, jeśli mają dostęp do środowiska zewnętrznego, polują na gryzonie i inne małe zwierzęta, które znajdą się na ich drodze. Robią to instynktownie, niekoniecznie będąc głodnymi. W rzeczywistości chęć polowania jest niezależna od uczucia głodu.

Dlaczego koty bawią się muchami, zanim je zabiją?

Często kot nie nie zabija muchy jej i nie zjada. Raczej uderza nią z siłą wystarczającą do ogłuszenia, ale bez zabijania, i spędza sporo czasu, rzucając nią w tę i z powrotem po podłodze, łapiąc i wypuszczając. Nie jest to szczególnie przyjemna scena dla opiekunów, ale jest to normalnie zachowanie.

Zachowanie to tłumaczy się jako chęć przedłużenia przez kota polowania, którego nie wykonuje już tak często jak jego dzicy przodkowie. Kot domowy w mieszkaniu nie będzie miał zbyt wielu okazji do sprawdzenia swoich umiejętności łowieckich. Chce więc jak najlepiej wykorzystać tę okazję. Samice kotów wydają się być predysponowane do takich zabaw ze zdobyczami. Uważa się, że jest to związane z etapem, kiedy samice przynoszą żywe ofiary do gniazda, gdzie czekają na nie kocięta, aby nauczyć je, jak je zabijać.

Ostatnie wyjaśnienie odnosi się do samej zdobyczy, na przykład szczurów. Niektóre z nich były na tyle duże, że mogły poważnie zranić kota, który się do nich zbliżył. Dlatego też starają się unikać tych ataków, najpierw ogłuszając szczura, zadając mu kilka ciosów, aby go ogłuszyć, a następnie zbliżając twarz do jego twarzy, aby zadać śmiertelne ugryzienie.

Czy koty powinny jeść muchy?

Jak już zauważyliśmy, koty nierzadko polują na muchy i zjadają je. Połknięcie owada, ze względu na jego niewielkie rozmiary, nie jest ani korzystne, ani szkodliwe dla kota. Chociaż może zawierać patogeny, nie powinny one występować w tak dużych ilościach, aby stanowiły problem dla zdrowego kota. Nie zaburza też równowagi w diecie kota.

Mimo to, w ramach profilaktyki, zaleca się odrobaczanie kota tak często, jak zaleci to lekarz weterynarii. Można zatem powiedzieć, że zjedzenie od czasu do czasu muchy nie jest dla niego ani dobre, ani złe, i oczywiście, jak już wyjaśniliśmy, nie robi tego z głodu.

1 thoughts on “Dlaczego mój kot poluje na muchy?

  1. Chciałabym żeby mój kot polował na muchy. Nie mam nic przeciwko temu.

Comments are closed.