Mój kot nie pozwala dotykać swoich łap – 6 powodów

Mój kot nie pozwala dotykać swoich łap – 6 powodów

Oto kilka powodów, dla których Twój kot może nie chcieć, abyś dotykał jego łap:

Sprawia mu to ból

Koty mają w łapach wiele unerwienia, a ich opuszki, choć sprężyste wbrew pozorom, mogą ulec uszkodzeniu. Kiedy kot nadepnie na coś ostrego, np. igłę, pinezkę lub gwóźdź, które mamy w domu, albo jeśli wyjdzie na zewnątrz i padnie ofiarą urazu lub zostanie przez coś ukłuty, jego drogi nerwowe zostaną uaktywnione i kot będzie odczuwał silny ból. Oznacza to, że kiedy będziesz chciał zbliżyć się do jego łap, odepchnie je, a nawet zaatakuje, aby uniknąć dalszego bólu spowodowanego twoim dotykiem.

Kot chce chronić swoje paznokcie

Wewnątrz palców u stóp znajdują się paznokcie. Dla nich są one skarbem, bronią ich, dbają o nie i chowają z wielkim poświęceniem. Zazwyczaj nie ufają naszym intencjom, mimo jesteśmy ich opiekunami i codziennie obdarzamy koty uczuciem. Tak bardzo je chronią, ponieważ stanowią świetną obronę przed ewentualnymi napastnikami.

Trauma z przeszłości

Jeśli Twój kot przeszedł wcześniej przez traumatyczny okres, który spowodował u niego silny ból łap, lub jeśli został przejechany i operowany z powodu złamania, będzie szczególnie chronił to miejsce, ponieważ przypomina mu ono o wielkim bólu, jaki przeszedł, i czuje, że jeśli go dotkniesz, może znowu boleć.

Nie głaszczesz kota prawidłowo

Koty powinny być głaskane delikatnie i łagodnie, unikając ściskania i głaskania wbrew woli. Jeśli nie są one głaskane w odpowiedni sposób, może to być dla nich nieprzyjemne, a nawet mogą odczuwać ból i dyskomfort. Dlatego też, jeśli kiedykolwiek to zrobiłeś, zwłaszcza na ich łapach, będą unikać robienia tego ponownie ze względu na ich dużą wrażliwość w tym obszarze i ze względu na to, że chcą chronić swoje łapy.

Artroza

Artroza, czyli zużycie chrząstki stawowej, które powoduje odsłonięcie kości, jest dokuczliwą i bolesną chorobą, która w większym stopniu dotyka starsze koty. Może być również wtórna do urazu lub zniekształcenia stawu. Zazwyczaj koty te, oprócz tego, że unikają dotykania łap, jeśli staw jest dotknięty chorobą zwyrodnieniową, zwłaszcza staw łokciowy, zazwyczaj ukrywają swój ból. Koty są specjalistami w ukrywaniu tego, co się z nimi dzieje, ale możemy zaobserwować zmniejszenie ich aktywności fizycznej, unikanie wchodzenia na wysokie miejsca, utykanie lub nadmierne mycie łap.

Ich gusta

Może to być po prostu kwestia upodobań Twojego kota. Powszechnie wiadomo, że koty uwielbiają być głaskane po głowie, czole, karku, grzbiecie i nasadzie ogona, ale unikają łapek, ogona i brzuszka. Jest to po prostu kwestia gustu lub tego, że czują się lepiej, gdy głaszcze się je w tych miejscach, a nie w łapach, ogonie (który również ma liczne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne) czy brzuszku, o którym wiedzą, że musi chronić ich ważne narządy.