Jaki drapak dla kota wybrać? Plac zabaw dla kota w domu

Jaki drapak dla kota wybrać? Plac zabaw dla kota w domu

Kot lubi dużo spać, to fakt, ale gdy czuwa, chciałby spędzić czas wesoło. Nawet dorosły kilkuletni kot uwielbia zabawy, gonitwy i wspinanie się na różne przeszkody. Zwłaszcza gdy chodzi o małego kotka, który uwielbia zabawy. Osesek, który już sam je z miseczki i już nie potrzebuje swej kociej mamy, może iść w inne ręce. Jeżeli to my jesteśmy ich nowymi właścicielami, powinniśmy zadbać o zapewnienie mu rozrywki. Plac zabaw dla kota to najlepsza inwestycja w radość i zdrowie naszego futrzanego pupila.

Jaki urządzić plac zabaw dla kota?

Kot zgrabnie i szybko biega. Chętnie wdrapuje się na firankę, skrobie pazurami tapicerowaną kanapę, krzesła i inne meble, robiąc na nich szpecące zaciągnięcia. Dorwie się do puchatego kapcia i rozwinie nici ze szpulki, skutecznie je plącząc. Aby zapobiec tym wszystkim niepożądanym zapędom małego rozrabiaki, wystarczy mu sprezentować niewielki drapak z budką i daszkiem.

Dzięki drapakowi pazurki będą ostrzone wyłącznie na nim. Chętnie kotek zrezygnuje z drapania mebli na rzecz ciasno oplecionego jutowego sznura wokół nogi drapaka. Zwierzak wskoczy na półeczkę (daszek) i na nim wygodnie się ułoży lub będzie tam myć swoje futerko albo najzwyczajniej w świecie będzie się na nim wesoło tarzać.

Pewnie także wykorzysta budkę do schowania się w niej, gdy będziemy się z nim bawić w ganianego. Domek taki posłuży także za ciepłe, przytulne i miłe w dotyku legowisko, gdzie nikt nie będzie kotkowi przeszkadzał, gdy on utnie sobie drzemkę. Gdy mruczek podrośnie, możemy mu dokupić kolejną część drapaka.

Jak wybierać drapak i łączyć jego elementy, by stworzyć plac zabaw dla kota?

Z placu zabaw chętnie korzysta mały i duży kot, młody i dorosły. Dlatego w miarę możliwości warto postarać się o rozbudowanie drapaka na różne kondygnacje lub od razu kupić gotowy plac zabaw dla kotów. Jeżeli planujemy rozbudowywać drapak w coraz większy plac zabaw dla kiciusia, musimy to robić logicznie.

Najlepiej, gdy znajdziemy sklep lub producenta, który buduje place zabaw dla mruczków od podstaw. Jego wyroby powinny mieć możliwość łączenia w całość kilka konstrukcji. Złączone części powinny mocno się trzymać jedne drugich i stać stabilnie na podłożu. Nie mogą się przewracać, gdy kotek będzie na nich wyczyniać swoje harce.

Z pewnością będą dołączone śruby i gwinty do każdego oddzielnego elementu, by móc je z sobą skręcić. Jeżeli zaś kupimy przypadkowy drapak i później będziemy chcieli połączyć go z innym, będziemy musieli sami postarać się o bezpieczne i solidne łączenia. Być może również trzeba będzie dorobić dłuższą deskę, aby stabilnie drapaki mogły stać podczas skakania po nich naszych pupili.

Co zawierają drapaki place zabaw dla kota?

W zależności od pomysłu projektanta place zabaw dla kotów będą miały dołączone różne elementy. Będą to budki małe i duże, półki na różnych wysokościach, hamaki do leżenia i drabinki, pochylnie. Dodatkowo mogą być umocowane na sznureczkach zwisające zabawki. Poruszane łapką przez kota będą wprawiane w ruch, a to mruczkowi bardzo się podoba. Łapie je wtedy obiema łapkami, uderza łapką, jakby grał w odbijanego oraz próbuje wziąć zabawkę do pyszczka. Dzięki temu zwierzak się nie nudzi, jest wesoły i zrelaksowany.

Rozbudowane place do zabaw dla kota mogą zajmować nawet całą ścianę w naszym pokoju. Im mniejszy jest metraż pokoju, tym więcej kotek powinien mieć kryjówek i możliwości do wybiegania się, wyskakania i wybawienia. Przy małym pokoju musimy tak zaplanować zakupy, aby drapak mógł się w nim zmieścić i jednocześnie dawać mruczkowi jak najwięcej możliwości na harce na nim.

Jaki drapak dla kota do kawalerki 15 m?         

W maleńkiej kawalerce 15 m kwadratowych kotkowi warto udostępnić jedną półkę w szafie. Ciche ciemne i wygodne legowisko na półce w szafie może okazać się najlepszą kryjówką dla śpiącego pupila. Aby mógł się wdrapać na górę szafy, podstawmy mu drabinkę (deska z przybitymi listwami jako stopnie). Zamiast drapaka w postaci mebla możemy zawiesić na ścianie płaski drapak typu dywanikowego. Może to być także drapak do położenia na podłodze z tektury falistej. Niech nasz mruczek czuje się u nas jak w prawdziwym kocim raju, gdzie nikt go nie będzie strofować za naturalną potrzebę ostrzenia pazurów.