Wysoka kreatynina u kotów
Wysoką kreatyninę u kotów diagnozuje się zazwyczaj wtedy, gdy u naszego kota występują już objawy mniej lub bardziej poważnej choroby nerek, polegającej na tym, że kreatynina nie jest wchłaniana ponownie po przefiltrowaniu w nerkach, a także inne problemy, takie jak zaburzenia perfuzji nerek spowodowane zmienionym przepływem krwi lub niedostateczna eliminacja z organizmu z powodu utrudnionego odpływu moczu. Różne przyczyny mogą powodować wzrost kreatyniny u kota, przy czym jedyną niepatologiczną przyczyną jest wysoka masa mięśniowa spowodowana rozpadem mięśni; wszystkie inne przyczyny wymagają wczesnej diagnozy i leczenia weterynaryjnego.
Co to jest wysoka kreatynina?
Kreatyna jest związkiem powstającym w wyniku rozpadu kreatyny, która jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w mięśniach szkieletowych, stanowiąc produkt odpadowy powstający podczas normalnego metabolizmu, wytwarzany w stałym tempie, zawsze zależnym od masy mięśniowej kota.
Innymi słowy, im większą masę mięśni szkieletowych ma kot, tym wyższe będzie jego normalne stężenie kreatyniny. Kreatynina jest również filtrowana w kłębuszku nerkowym, ale nie może być później ponownie wchłonięta, dlatego jest wydzielana bezpośrednio do moczu. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest normalna wartość kreatyniny u kotów, wynosi ona od 0,6 do 2,4 mg/dl, a jedną z najważniejszych przyczyn wysokiego poziomu kreatyniny jest ostra niewydolność nerek u kotów, ale oto przyczyny wysokiego poziomu kreatyniny u kotów.
Przyczyny wysokiego poziomu kreatyniny u kotów
Kot jest bardzo muskularny: w wyniku metabolizmu mięśni kota wydziela się dużo kreatyniny.
Kot ma problem z filtracją kłębuszkową: innymi słowy, cierpi na niewydolność lub chorobę nerek, a kreatynina nie jest filtrowana i eliminowana, co powoduje, że ta toksyczna substancja pozostaje we krwi naszego małego kotka, co wiąże się z ryzykiem dla jego zdrowia.
Wysoki poziom kreatyniny w chorobach nerek jest zwykle związany z podwyższonym poziomem mocznika, który jest małą cząsteczką produkowaną w końcowym etapie metabolizmu białek w cyklu mocznikowym, wytwarzaną w wątrobie i filtrowaną przez nerki. Niezależnie od tego, czy stężenie obu tych składników jest zwiększone, czy nie, jeśli któreś z nich jest zwiększone, u kota stwierdza się azotemię.
Objawy wysokiego poziomu kreatyniny u kotów
Podwyższona kreatynina u kotów może nie powodować żadnych objawów, jeśli jest to spowodowane dużą muskulaturą kota, lub może powodować objawy, które mogą być bardzo zauważalne lub ciężkie. Na przykład, jeśli kreatynina jest podwyższona wtórnie do zaburzeń perfuzji nerek, u kotów często występują objawy wynikające ze zmniejszonego przepływu krwi, takie jak poniższe:
- Anemia.
- Słaby puls.
- Suchość i bladość błon śluzowych.
- Zwiększone fałdy skórne z powodu odwodnienia.
- Obniżenie ciśnienia krwi.
- Zmiany częstości akcji serca i częstości oddechów na minutę.